Kategoria: Wywiad
Budzisz się rano i o czym myślisz?
Zastanawiam się czy będą dzisiaj korki w drodze do siedziby fundacji, co jest do zrobienia tego dnia – chyba o tym samym, co każdy. Nie, nie myślę sobie - „wstawaj mesjaszu czas nauczać” ;-). Jeśli obok nie leży kotka to zastawiam się gdzie spał ten obrażalski sierściuch,
Od kiedy i jak zaczęła się Twoja przygoda z Vivą?
Kiedy poprzednie kierownictwo polskiej Vivy rezygnowało z pracy, był przeprowadzony nabór. Zgłosiłem się ostatniego dnia, na rozmowę kwalifikacyjną załapałem się w hotelu tuż przed powrotem Juliet Gellatley – założycielki Vivy do UK, godzinę później dowiedziałem się, że zostałem „wybrany” ;-). Potem jeszcze chwila namysłu, która zmieniła moje życie i od 8 lat robię to w co wierzę.
Czym się zajmujecie?
Zajmujemy się ochroną zwierząt i propagowaniem wegetarianizmu/weganizmu. To tak górnolotnie mówiąc. A przyziemnie – sprzątamy kupy w schroniskach, odpisujemy na setki pism, drukujemy i rozdajemy tony ulotek.
Jeśli ktoś chce wiedzieć co robimy to zapraszam na stronę www.viva.org.pl i do naszego biura ;-)
Jak wygląda Twój dzień? Znajdujesz czas na spokojną herbatę?
Ciężko powiedzieć jak wygląda mój przeciętny dzień – czasami jest to 12 godzin siedzenia w biurze przy komputerze, innym razem praca w schronisku a kolejnego dnia spotkania z politykami. Zdarza się, że czaimy się cały dzień na transport na przykład jagniąt by go skontrolować. Czasami można zjeść obiad i kawałek wegańskiego ciasta w Vegemieście ;-) i wypić herbatę, innym razem 2 doby trzeba przeżyć na paluszkach i napojach energetycznych (opcja wegańska na stacji benzynowej w małej wsi).
Jaki jest Twój największy sukces jako prezesa Vivy?
Chyba to w jakim miejscu znajduje się obecnie Viva. Rozwijamy się, obejmujemy opieką coraz więcej zwierząt - w samym 2011 roku nasi wolontariusze oddali do adopcji ponad 1100 zwierząt, w zeszłym roku zorganizowaliśmy też więcej prowegetariańskich akcji niż kiedykolwiek wcześniej. Szczególnie cieszę się z programu Zostań Wege na 30 dni – feedback jaki otrzymujemy od uczestników jest bardzo motywujący oraz z poziomu magazynu VEGE. Cieszę się też, że potrafimy współpracować z innymi organizacjami jak wypadku zbierania podpisów pod inicjatywą obywatelską. Mimo coraz większego budżetu i ilości pracowników i wolontariuszy zachowujemy entuzjazm i radość z pracy.
A porażka?
To trudne pytanie. Z jednej strony wszystkie nie wygrane kampanie można zaliczyć do porażek ale moim zdaniem o porażce możemy mówić dopiero wtedy gdy się poddamy w danym temacie a założenie jest takie żeby się nigdy nie poddawać :)
Zaryzykuję stwierdzenie – Vivę znają wszyscy. Jesteście na ulicy, w radiu, telewizji – jak to zrobiliście?
To banalnie proste ;-). Trzeba dużo pracować, wierzyć, że to ma sens i przyciągać osoby, które chcą realizować własne pomysły razem z nami. Potem wszystko jest tylko kwestią czasu i zgłaszania się kolejnych osób, które mogą pomóc – ktoś się zgłosi z radia, innym razem z agencji reklamowej, potem grafik, kierowca, i nagle mamy bazę kilkudziesięciu osób, które chcą i potrafią coś zrobić i wystarczy to skoordynować.
Zostałeś nominowany do nagrody „Serce dla zwierząt”. Co dla Ciebie znaczy to wyróżnienie?
Bardzo się cieszę z tej nominacji – tak samo jak z poprzednich nominacji dla osób, które z nami współpracują. Prezentujemy głębsze podejście do kwestii ochrony zwierząt niż przeciętny kandydat do Serca Dla Zwierząt. Jeśli moja kandydatura wygra to więcej osób dowie się o działalności Vivy czyli akcjach na rzecz wszystkich zwierząt – nie tylko psów i kotów.
Wierzysz, że przez Wasze i podobne działania zmieni się los zwierząt w Polsce, na świecie?
Muszę wierzyć gdyż w przeciwnym wypadku kwestionowałbym zdolność ludzi do myślenia oraz elementarną wrażliwość i wyobraźnie a tylko tyle potrzeba do zmiany. Moim zdaniem większość osób potrzebuje tylko odpowiedniej wiedzy, motywacji, argumentów a czasami jedynie impulsu. Rolą Vivy jest dostarczenie tych elementów – czasami w sposób drastyczny czy kontrowersyjny. Najlepszym dowodem na to, że zmienić się można jestem ja – kiedyś sam się śmiałem z wegetarian a teraz zastanawiam się dlaczego tak długo zajęło mi pojęcie bezsensu zabijania i zjadania zwierząt.
Zmiany dzieją się na naszych oczach. Widzę to w mailach, które przychodzą od osób przechodzących za naszą przyczyną na wegetarianizm, w małych sukcesikach, uratowanych zwierzętach, poprawionych przepisach, wygranych sprawach w sądzie, zainteresowaniu osób i mediów.
A może w szkole powinno się wprowadzić obowiązkowy przedmiot z empatii? Wtedy dzieci zaczęłyby uczyć rodziców, dziadków.
Nie jestem pewien czy empatii można nauczyć. Jeśli chodzi o dzieci to nie jestem ekspertem (i nigdy nie będę:) ale widzę, że wiele z nich ma wrodzoną empatię do wszelkich stworzeń – wrażliwość, która jest zabijana w szkole, przez rodziców i media – drobnymi kłamstwami dotyczącymi pochodzenia kotleta, głupimi reklamami, pseudoedukacyjnymi zajęciami przedstawiającymi myślistwo lub wykorzystywanie zwierząt w cyrkach w pozytywnym świetle.
Na pewno można nauczyć szacunku do zwierząt, pomóc zrozumieć jakie mają potrzeby, w jakich sytuacjach cierpią. Tylko, że ta nauka nieuchronnie prowadzi do wniosku, że nie będzie dobrego traktowania zwierząt dopóki będą zamykane w hodowlach na mięso, mleko czy jaja a na to większość dorosłych nie jest gotowa.
Od kiedy wyeliminowałeś mięso ze swojego życia?
Pamiętam że był to poniedziałek, pamiętam dlaczego to zrobiłem ale nie pamiętam który to był rok – chyba około 1997. Uważam że była do druga w kolejności najlepsza decyzja jaką podjąłem w życiu. Najlepszą było – rzecz jasna - przejście na weganizm parę lat później ;-)
Czym jest wegetarianizm dla Ciebie– dietą, religią, filozofią?
Na pewno nie jest religią. Raczej sposobem na życie – sposobem, który jest wart propagowania bo oszczędza cierpienia, środowisko i ma pozytywny wpływ na zdrowie.
Do czego zobowiązuje bycie wegetarianinem?
Jest nas nadal na tyle niewiele, że powinniśmy pamiętać że wegetarianizm jako całość może być postrzegana przez pryzmat naszej jednej osoby. To duża odpowiedzialność.
Z resztą najlepszą formą promocji jest właśnie pokazywanie swoim przykładem, że „się da”, z moich obserwacji wynika, że przeciętny wegetarianin bez specjalnego wysiłku przyczynia się do przejścia na wegetarianizm kilku osób – mówię o zwykłym byciu wege – bez tzw nachalnej promocji (chociaż czasami każda rzeczowa odpowiedź na pytanie dlaczego nie jesz mięsa jest już tak odbierana:). Proponuję żeby każda osoba, która nie je mięsa przez 5-10 lat zastanowiła się czy nie zainspirowała do tego kogoś ze znajomych czy rodziny. Zdecydowana większość będzie miała na „koncie” kilku wegetarian.
W Polsce bycie wege to wciąż temat na granicy kontrowersji. Dlaczego niektórym tak ciężko zrozumieć, że bez mięsa da się żyć i prawidłowo rozwijać?
Funkcjonuje wiele negatywnych mitów związanych z wegetarianizmem. Nieprzychylne środowiska wykorzystują każdy pretekst żeby je utrwalać - jak przypadek zagłodzonego dziecka wychowywanego przez wegetarian. Prawdopodobnie są tysiące przypadków celowego głodzenia dzieci na całym świecie w mięsożernych rodzinach ale wystarczy jeden w rodzinie wegetariańskiej, która zachowała się skrajnie nieodpowiedzialnie by na lata przykleić nam łatkę świrów.
Przypominam też sobie skrajnie nierzetelny eksperyment, w którym grupie niedożywionych dzieci w krajach 3 świata podawano dziennie dodatkowo łyżkę wieprzowiny (nie było grupy kontrolnej której np. podawano by łyżkę soczewicy). Oczywiście tym dzieciom poprawiły się wyniki badań. Jaki wniosek wyciągnięto? Mięso jest zdrowe – nie jedzenie mięsa niezdrowe. Kto sponsorował eksperyment? Koncern produkujący „wieprzowinę”.
Zawsze „dobrze jest” też wyciągnąć wobec wegetarian zarzut sekciarstwa, tajemniczej kontrkultury, problemów z osobowością, nieprzystosowaniem społecznym, etc.
Na to nakładają się stereotypy dotyczące zwierząt, że są brudne, głupie, że ich jedyną potrzebą życiową jest pobranie pokarmu i zostanie przerobionym na kiełbasę..
Zmiana tych stereotypów potrwa latami i właśnie leży na barkach samych wegetarian (pytanie wyżej) jak i organizacji takich jak nasza, które muszą pokazać jak wygląda rzeczywistość – jakie naprawdę są zwierzęta, co dzieje się z nimi podczas hodowli, transportu i uboju.
Największe marzenie?
Budzę się 1 stycznia 2020 roku po długiej sylwestrowej nocy i uświadamiam sobie, że w UE obowiązują nowe przepisy – zniknęła kategoria „zwierzęta gospodarskie” ;-) co jest konsekwencją wzięcia do serca zapisu, który w polskiej ustawie o ochronie zwierząt (i w innych aktach prawnych na całym świecie) istnieje od lat – Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Dla wegemaluch.pl Cezary Wyszyński, prezes fundacji Viva
Podstawowa szkoła imienia Stanisława Kostki Potockiego nr. 261, lokalizacja warszawski wilanów. Od razu, bez owijania w bawełnę poruszam temat stołówki. Muszę przyznać, że dawno nie byłam tak miło zaskoczona. Pełna współpraca - wegetarianizm - proszę...
Od kiedy i dlaczego zostałas weganką? Jestem weganką od kilku lat (nie potrafię dokładnie sprecyzować od kiedy) i przechodziłam w ten nurt żywienia stopniowo. Od czasu liceum byłam wegetarianką jedzącą nabiał...
Temat zdrowego i świadomego jedzenia zagościł na dobre w m.in. mediach i internecie. Czy to jest nowa moda, która zaraz minie? To nie jest krótkotrwała moda na zdrowe żywienie tak jak...
Zostajesz poproszona o napisanie piosenki obrazującej Twoje życie. Jaki miałaby ona tytuł? Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja traktuje to wszystko co mnie spotkało, to moje...
Kiedy i dlaczego zmieniliście styl życia? Czesław Lang:Stało się to trochę przypadkiem, trochę też z konieczności rzeczy, ponieważ w pewnym momencie mojego życia miałem problemy ze zdrowiem. Miałem problemy z arytmią, miałem...
Ilu wegetarian i wegan jest w Czechach? Dysponujemy tylko badaniami przeprowadzonymi w 1999 roku przez firmę Stemmark. Według ich raportu w Republice Czeskiej żyje ok. 2% wegetarian. To jednak są już...
Przemoc co kryje się pod tym słowem? Jak je rozumieć? Przemoc to bardzo szerokie pojęcie. To nie tylko bicie, które pozostawia widoczne ślady – siniaki, zadrapania czy złamaną rękę, to także...
Jaki jest stosunek Anglików do wegetarianizmu i weganizmu? Wegetarianizm jest traktowany jak coś 'normalnego', natomiast weganizm staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście argumenty na rzecz weganizmu są powszechnie znane. Jednak większość...
Ilu wegetarian żyje w Bułgarii?Nie ma oficjalnych statystyk, ale sądzę, że jest to około 2-3% populacji.Od kiedy działa Wasza organizacja i ilu ma członków?Bułgarski wegetarianim i weganizm odrodził się w...
Wegetarianizm i weganizm to tematy medialne czy tematy, których nie warto podejmować?To tematy, które trzeba podejmować, ale warto pamiętać, że dla mainstreamowych mediów są to tematy poboczne. Media ogólnopolskie sięgają...
Dieta wegetariańska wśród dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Jak to się stało że Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" promuje ten sposób żywienia? Zespół lekarzy z CZD wychodzi z założenia, że promowanie...
Świat muzyka to świat dźwięków - czy od razu po przebudzeniu - obrazy, słowa, gesty układają się w nuty?Raczej melodie pojawiają się w mojej głowie pod wpływem różnych emocji. To...
Coraz częściej i głośniej mówi się o wegetarianizmie i wegetarianach. Ale również przy tej okazji przeciwnicy mają bardzo dużo do powiedzenia. Dlaczego w Polsce nie ma tolerancji dla nietradycyjnego życia?Bo...
Mama +dziecko + praca czy jedna kobieta może połączyć te składniki bez rezygnacji z siebie i swojego życia? Być może to mieszanka wybuchowa ;-) ale jakże ekscytująca! A tak na serio...
Wegetarianizm i weganizm to tylko dieta czy również sposób myślenia, życia?Dla mnie jest to przede wszystkim sposób życia. Zauważyłam dużą zależność pomiędzy rozwojem osobistym, a sposobem odżywiania się, im więcej...
Od kiedy testujesz kosmetyki dla dzieci i kobiet?Kosmetyki dla kobiet testuję od czasu kiedy ich zaczęłam używać – jak każda z nas. Przecież kupując nowy kosmetyk nigdy nie ma się...
Życie jest.... zaskakujące. Wiele rzeczy dzieje się obok nas, ale często nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego staram się mieć otwarty umysł, słuchać ludzi, rozmawiać z nimi, żeby niczego nie przeoczyć. Budzi...
Dzieci to bardzo wymagający odbiorcy - nie boi się Pani konfrontować swojej wizji ze światem Najmłodszych?Dzieci to przede wszystkim bardzo otwarci odbiorcy. Ich świat, a może bardziej jego otoczenie jest...
Dojrzewalnia Róż - co kryje się pod tą nazwą?Dojrzewalnia to przestrzeń sprzyjająca rozwojowi. Jesteśmy siecią kobiecych organizacji, które współpracują realizując projekty rozwojowe dla kobiet takiej jak właśnie startujący Festiwal PROGRESSteron...
Ekoturystka - brzmi ciekawie, intrygująco, ale również tajemniczo. Co kryje się pod tym hasłem?Ekoturystyka to styl podróżowania bliskiego naturze, aktywny i poznawczy. To podróżowanie w miejsca wyróżniające się bogactwem przyrody...
Wegetarianizm to dla Ciebie?Coś o co starałam się bardzo długo. Od lat. Pierwsza próba w 1LO- jakieś 15 lat. Pół roku bez mięsa, cała rodzina z wieczną pretensją. Ostatecznie pogorszył...
Wegetarianizm to dla Ciebie?Compassion over cruelty. Podoba mi się świat, w którym nie zabija się, nie poniża – ogólnie nie używa nikogo. Bliski jest mi indiański animizm, według którego wszystko...
Jak smakuje smak? Jola Słoma: Smak smakuje węchem. Niestety okazuje się, że bez węchu nie ma smaku. Przekonałam się o tym, gdy po powrocie z Indii zachorowałam na zapalenie płuc...
Od kiedy i dlaczego została Pani wege?Wegetarianką zostałam w siódmej klasie podstawówki. Wspólnie z przyjaciółką zaczęłyśmy interesować się problemami związanymi z ekologią, ochroną zwierząt. Po raz pierwszy prawdziwie uświadomiłam sobie...
Świat bez zwierząt byłby……Świat bez zwierząt byłby pusty i bezbarwny. W Pana domu schronienie znalazły cztery psy i dwa koty. Jak do Pana trafiły i czym Pana ujęły?Od 20 lat mieszkamy...
„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę” A Camus Przyjaciele, czyli pies w celiPod taką nazwą programu kryje się przyjaźń jaka tworzy się pomiędzy skazanymi, biorącymi udział w programie...
Magda Kumorek to spokojna woda czy nieokiełznany żywioł? Morze, które czasem bywa wzburzone. Czym jest dla Pani życie? Cudem. Co ceni a czego nienawidzi Pani u ludzi? Cenię szczerość i pasje ,nie lubię chamstwa i...
Wegetarianizm to dla Pani? Jedyna opcja. Od kiedy i dlaczego została Pani wegetarianką? Jestem vege od 1998. Dlaczego? Cóż, z powodów duchowych. Praktykuję pracę nad świadomością - gdy się to robi na poważnie...
Bycie wege to dla Ciebie....Rzecz naturalna. Zjedzenie mięsa jest dla mnie abstrakcyjne jak spożycie na przykład kawałka styropianu. Po prostu nie wiem po co miałabym robić coś tak dziwnego i...
Wegetarianizm to dla Pani.... Naturalna i prosta konsekwencja moich przekonań.Kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie że raz się nimi zachwycam, głaszczę, a za chwilę zjadam – i nie pamiętam że w...
Jak współczesna medycyna zapatruje się na dietę wegetariańską i wegańską wśród dzieci? Największe medyczne bądź żywieniowe organizacje na świecie, takie jak American Dietetic Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków), British Dietetic Association (Brytyjskie...
Sywila Chutnik to cicha woda czy trudny do ujarzmienia żywioł? To, oczywiście, zależy od sytuacji. Zazwyczaj jestem jednak spokojnym żywiołem. Jesteś prezesem fundacji MaMa, czym się zajmujecie? Nasza fundacja zajmuje się szeroko pojętymi...
Wegetarianizm to tylko dieta czy też sposób na życie?Krzysztof Grabowski: Myślę, że jedno i drugie. Jeżeli podjęło się świadomą decyzję o rezygnacji z jedzenia mięsa, to siłą rzeczy wybrało się...
Jak wegetarianizm pojawił się w Pani życiu?Wegetarianizm pojawił się w moim życiu przeszło 20 lat temu, głownie dzięki rozmowom o tym w jaki sposób hodowane są zwierzęta na ubój i...
Wegetarianizm to dla Pani...Wegetarianizm jest dla mnie wyrazem szacunku dla zwierząt. Jest też zarazem protestem wobec swoistego kanibalizmu. Jest też wyrazem protestu wobec bestialskich metod hodowli drobiu i bydła. Jest...
Rozmowa z Agnieszką Biernat, weganką od 21 lat, terapeutą-dietetykiem, właścicielką Gabinetu Dietoterapii na temat znaczenia diety w życiu dziecka w okresie niemowlęctwa oraz przedszkolnym. Dlaczego dieta odgrywa tak ważna rolę w...
O swoim prywatnym wegeświecie dla wegemaluch.pl opowiada Natalia Przybysz - Od kiedy i z jakich powodów przeszłaś na wegetarianizm?To było chyba w piątej klasie podstawówki. Nasza mama próbowała wszystkiego by wyleczyć się...
Z Moniką Mrozowską o byciu "wege" - Wegetarianizm jest dla Ciebie......czymś tak naturalnym jak oddychanie :-) - Jak wegetarianizm kształtuje osobowość młodego człowieka?Bardzo wpływa na wzrost empatii i mam wrażenie, że...